<<
>>

Як ми дихаємо

Дихання людини — це складний процес, в якому беруть участь ціла система органів. Головна їхня функція — підтримка в організмі правильного співвідношення кисню та вуглекислого газу, при цьому кисень надходить до тканини ззовні, а диоксид вуглецю виводиться із організму.

Органи дихання

Центральною частиною дихальної системи людини вважаються легені.

Через дихальні шляхи до них надходить атмосферне повітря. Потрапляючи в організм людини через ротову та носова порожнини, повітря проходить через горло та гортань, потім — в трахею та бронхи, і далі — в альвеоли. Саме тут і проходить процес газообміну між легенями та кров’ю.

Роботу легень під час вдихів і видихів модна зрівняти з роботою кузничних міхів. Спеціальні міжреберні м’язи та діафрагма допомагають грудній клітці то стискатися, то розширятися.

Командує роботою всієї цієї тяжкої системи головний мозок, накази від якого передаються по периферійним нервам.

Не забуваючи про те, що всі органи дихання пов’язані в одне ціле, слід звернути увагу що кожна частина цієї системи має свої особливості.

Отже, початком дихальних шляхів вважаються носові порожнини, які з’єднуються з глоткою. Стінки носа утворюються кістками та хрящами, а внутрішню поверхність цих порожнин вистеляє слизова оболонка. Саме дихання через ніс вважається фізіологічно правильним. Адже атмосферне повітря, проходячи через носові порожнини, встигає зігрітися і очиститися від мікроскопічих частинок пилу.

В кістках черепа з обох сторін від носа розташовані порожнини — біляносові або придаткові пазухи. Всього цих пазух, з’єднаних з носовими порожнинами за допомогою отворів, вісім. По дві лобові, клиноподібні, верхньощелепні (гайморові) та пазухи решітчастої кістки.

Через ніс очищене та зігріте повітря надходить до верхньої частини горла — глотки. М’яке піднебіння (маленький язичок) розділяє її на носоглотку та ротоглотку.

За глоткою слідує гортань, в якій розташовані голосові зв’язки.

Наступний етап — це трахея, яка має вид міцної трубки утвореної незамкненими хрящовими кільцями.

В порожнині грудної клітки відбувається розподіл трахеї на дві трубки — головні бронхи. По ним атмосферне повітря проникає до легень.

Легені — це парні органи, які мають конусоподібну форму. В грудній клітці вони розташовані по дві сторони від серця. При цьому права легеня має дещо більший розмір і ділиться на три долі. Ліва легеня менша за праву і розділена на дві долі. Легені складають так називаєме бронхіальне дерево — сітку бронхів та бронхіол. Невеликі випуклості в вигляді пузирьків на стінках бронхеол називаються альвеолами. Їх пронизує сітка капылярів та саме через їхні сітки і відбувається газообмін в організмі людини. Повітря в альвеоли потрапляє по бронхіальному дереву. Зсередени легені укриває тонка оболонка — плевра.

Газообмін

По великим артеріям бронхів та легень в них потрапляє велика кількість крові. Легенева артерія з’єднується з правим шлуночком серця, і по ній проходить венозна кров. Досягнувши капілярів альвеол, вона отримує кисень. Насичена киснем кров проходить по легеневим венам в ліве передсердя.

По бронхіальним артеріям кров із аорти потрапляє до бронхів, бронхіол та плеври.

Венозна кров відтікає по бронхіальним венам в вени грудної кітки.

Вдих та видих

Зміна об’єму грудної клітки дозволяє людині вдихати та видихат повітря. Рух грудної кліки забезпечує послідовне скорочення та розслабленя спеціальних міжреберних м’яз та діафрагми.

Розширення грудної клітки викликає пасивне збільшення об’єму легень. При цьому їх дихальна поверхність стає значно більшою, а внутрішній тиск зменшується нижче атмосферного. Цей механізм допомагає легкому проникненню атмосферного повітря до легень, який заповнює розширенні альвеоли.

Скорочення дихальних м’язів викликає стиснення грудної клітки. Об’єм легень зменшується, тиск в них підвищується, а повітря виходить на зовню.

Цікаво, що цей орган має величезні резерви — в звичайному стані, коли дихання людини спокійне, в процесі газообміну задіяні не більш ніж 5 % поверхні легень.

Клітинне дихання

Ні для кого не секрет, що для горіння полум’я потрібен кисень.

Так як і кожній клітині людського організму для життя необхідне це «пальне». Тільки при допомозі кисню всередині клітин проходить процес реформування поживних речовин, потрапляючих з їжею, в енергію, без якої неможливе життя всього організму.

Внутрішньоклітинні процеси подібні тим, які проходять всередині легень. Поміж альвеол та капілярів проходить газообмін, гемоглобін еретроцитів (червоних кров’яних клітин) захоплює кисень і несе його по артеріям до кожної клітини організму. В них відбувається свій газообмін — клітина отримує кисень з еретроцитів, і віддає накопичений в ній вуглекислий газ. Еретроцити відправляються в зворотній шлях, відносять діоксид вуглецю по капілярам в легеневі альвеоли. Так здійснюється цей цикл.

Правильне та неправильне дихання

Вже в сиву давнину було відомо, що занадто глибоке, або ж навпаки уривчасте та поверхневе дихання протягом довгого часу, можуть привести до того, що людина починає страждати від дисбалансованого змісту в організмі кисню та вуглекислого газу.

Для того, щоб зберегти здоров’я людині потрібно дихати правильно, підтримуючи необхідне йому співвідношення цих газів. Порушуючи цей закон природи, ми самі штовхаємо себе на зустріч хворобам.

При цьому неправильне дихання викликає збої в роботі не тільки органів дихальної системи. Порушується правильна діяльність і інших систем людського організму, що призводить до розвитку різних хвороб нервової системи, серцево-судинної, а також статевої сфери. До хвороб, викликаних неправильним диханням, відносяться кардіосклероз, ішемія, хронічний бронхіт, гайморит, цукровий діабет та інші.

Однак сама природа дала нам прекрасний інструмент для відновлення власного здоров’я — наше дихання. Навчившись дихати правильно, кожна людина може не тільки позбутися від багатьох хвороб, але і відновити свій організм і продовжити роки свого активного життя.

Саме це і ставили своєю ціллю всі ті, хто розробляв, випробовував і практикував оздоровчі дихальні техніки.

<< | >>
Источник: Реферат. Гимнастика Стрельниковой. 2010

Еще по теме Як ми дихаємо:

  1. Реферат. Гимнастика Стрельниковой, 2010
  2. План
  3. Визер В.А.. Лекции по терапии, 2011
  4. АЛЛЕРГИЧЕСКИЕ ЗАБОЛЕВАНИЯ ЛЕГКИХ
  5. ЭКЗОГЕННЫЕ АЛЛЕРГИЧЕСКИЕ АЛЬВЕОЛИТЫ
  6. ЛЕЧЕНИЕ
  7. ХРОНИЧЕСКАЯ ЭОЗИНОФИЛЬНАЯ ПНЕВМОНИЯ
  8. ЛЕГОЧНЫЕ ЭОЗИНОФИЛИИ С АСТМАТИЧЕСКИМ СИНДРОМОМ
  9. ЛИТЕРАТУРА
  10. БРОНХОЭКТАТИЧЕСКАЯ БОЛЕЗНЬ