<<
>>

Ноотропні засоби

Ноотропні засоби — психотропні препарати, які покращують інтелектуальну діяльність, мислення, пам’ять, здатність до на­вчання, активують вищу інтегративну діяльність мозку.

До ноотропних препаратів належать пірацетам (ноотропіл), етирацетам, анірацетам, аміналон (гамалон), натрію оксибутират, піридитол (енцефабол), пантогам, серміон, вінпоцетин (ка­вінтон) тощо.

Механізм дії ноотропних засобів пов’язаний з покращанням обмінних процесів та кровообігу в головному мозку, кращим за­своєнням глюкози нервовими клітинами та підвищеною стійкістю до гіпоксії.

За структурою та характером дії більшість ноотропних препа­ратів схожі з гамма-аміномасляною кислотою (ГАМК), яка є ендо­генним гальмівним медіатором ЦНС і бере участь в обмінних про­цесах головного мозку.

Призначають ноотропні засоби при розумовій недостатності на фоні порушень мозкового кровообігу (після черепно-мозкової травми, крововиливу в мозок, інсульту на тлі атеросклерозу, для лікування дітей з розумовою відсталістю, у геріатричній практи­ці (при старечому недоумстві).

Пірацетам (ноотропіл) — ноотропний препарат, який стиму­лює пізнавальні процеси, здатність до навчання, пам’ять, увагу, розумову працездатність.

Він швидко і повністю всмоктується з травного каналу в кров, виділяється в незміненому вигляді нирками.

Показання до застосування: гострі та хронічні розлади мозко­вого кровообігу, постінсультні розумові та фізіологічні порушен­ня, затримка розумового розвитку в дітей, зниження пам’яті та старече недоумство.

Побічні ефекти: підвищена збудливість, роздратованість чи навпаки — сонливість, загальна слабкість.

Протипоказання: геморагічний інсульт, виражені порушення функції нирок.

Серміон (ніцерголін) — ноотропний засіб з переважним впли­вом на судини мозку. Він знижує тонус мозкових та периферич­них судин, збільшуючи мозковий кровоток; активує обмінні про­цеси в тканинах мозку.

Показання до застосування: інсульт, атеросклероз судин моз­ку, мігрень, головний біль судинного походження та інші хворо­би, зумовлені розладами мозкового кровообігу.

Побічні ефекти: запаморочення, розлади сну, припливи до об­личчя.

<< | >>
Источник: Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник. 2013
Помощь с написанием учебных работ

Еще по теме Ноотропні засоби:

 1. Засоби, що впливають на імунні процеси (імунотропні засоби)
 2. ГЛАВА 14. ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ НЕСПЕЦИФІЧНОЇ СТИМУЛЮВАЛЬНОІ ТЕРАПІЇ. ПРОТИАЛЕРГІЙНІ ТА ПРОТИЗАПАЛЬНІ ЗАСОБИ
 3. Хіміотерапевтичні засоби різних груп
 4. Психотропні засоби
 5. Відхаркувальні засоби
 6. Антиангінальні засоби.
 7. Лікарські засоби, що впливають на еферентну іннервацію
 8. Протипроносні (антидіарейні) засоби
 9. Антипротозойні засоби
 10. Протигельмінтні засоби
 11. Протипухлинні (протибластомні) засоби