Засоби, що впливають на згортання крові

Засоби, що підвищують згортання крові (коагулянти, гемостатики, антигеморагічні, кровоспинні засоби)

Коагулянти (гемостатики, кровоспинні, антигеморагічні) — за­соби, які підвищують згортання крові і сприяють тромбоутворен­ню.

їх застосовують для зупинки кровотеч.

Класифікація коагулянтів (гемостатиків)

Препарати крові людини та фактори згортання крові Інгібітори фібринолізу

Стимулятори агрегації (склею­вання) тромбоцитів Препарати вітамінів та лікаоських рослин

Фібриноген

Тромбін

Тахокомб

Губка гемостатична Емоклот (фактор VIII) Аймафакс (фактор IX) Кальцію хлорид Кальцію глюконат

Кислота аміно­капронова Контрикал (траскопан)

Кислота транексамова (трансамча) Кислота амінометилбензойна (амбен, памба)

Дицинон (етамзилат)

Карбазохром

(андроксон)

Вікасол (менадіон) Листя кропиви дводомної

Арніка

Трава водяного

перцю

Деревій

Фібриноген — препарат плазми крові людини для внутрішньо­венного крапельного введення. Випускають у вигляді порошку, який розводять безпосередньо перед уведенням бідистильованою водою.

Показання до застосування: для зупинки масивних кровотеч у хірургії, акушерстві, травматології.

Тромбів — препарат плазми крові для місцевого застосування у формі порошку, який розводять ізотонічним розчином натрію хло­риду. Використовують тільки місцево для зупинки капілярних і паренхіматозних кровотеч (при черепно-мозкових операціях, опе­раціях на печінці, нирках та ін.). При кровотечах із великих судин тромбін не використовують.

Вікасол (менадіон) — синтетичний водорозчинний аналог віта­міну К. Підвищує синтез протромбіну в печінці. Початок дії пре­парату — через 16-20 год.

Показання до застосування: для лікування всіх видів хроніч­них кровотеч (капілярних і паренхіматозних), підготовки хворого до операцій, профілактично на останніх термінах вагітності для запобігання кровоточивості в немовлят та ін.

Побічний ефект: тромбоемболія.

Кальцію хлорид — препарат кальцію, що сприяє згортанню крові, знижує проникність судинної стінки. Застосовують для зу­пинки кровотеч у хірургії, акушерстві і гінекології, травматології.

Амінокапронова кислота (амікар) — антифібринолітичний засіб, який пригнічує активність фібринолізу (розсмоктування утвореного тромбу). Має протиалергійні та дезінтоксикаційні властивості.

Швидко виводиться з організму (через 4 год).

Показання до застосування: для зупинки кровотеч, зумовле­них підвищеним фібринолізом (під час будь-яких операцій, при передчасному відшаровуванні плаценти та ін.).

Побічні ефекти: головний біль, запаморочення, нудота, діарея, за­палення верхніх дихальних шляхів, ортостатична гіпотензія, судоми.

Етамзилат (дицинон) — кровоспинний засіб, який прискорює агрегацію (склеювання) тромбоцитів. Знижує проникність капі­лярів. При внутрішньовенному введенні дія настає через 5-15 хв і триває 4-6 год.

Показання до застосування: кровотечі будь-якого походження.

Побічні ефекти: не виявлені.

Засоби, що знижують згортання крові

Антикоагулянти — засоби, які знижують згортання крові, за­побігають тромбоутворенню.

Гепарин — антикоагулянт прямої дії, запобігає утворенню факторів згортання крові.

Після введення гепарину пригнічення згортання крові настає негайно і продовжується протягом 2-3 год (при підшкірному введенні — до 6 год).

Показання до застосування: для запобігання і обмеження тромбоутворення при інфарктах міокарда, тромбозах, емболіях, переливанні крові, операціях на серці і судинах тощо.

Побічні ефекти: алергійні реакції, ціаноз, головний біль, рід­ко — гематурія та крововиливи, серцево-судинна недостатність.

Класифікація препаратів, що знижують згортання крові

Антикоагулянти Фібрннолітнчні засоби Антиагреганти
1.Прямої дії

Гепарин

Далтепарин (фрагмін) Еиоксапарин(клексан) Надропарин (фраксипарин) Ревіпарин (кліварин) Тропарнн

2. Непрямої дії (антагоніс­ти вітаміну К)

Феніндіон (фенілін) Варфарин (фарин) Аценокумарол (синкумар) Пелентан

Неодикумарин

Стрептокіназа (кабікіназа, авелізин, стрептаза)

Альтеплаза (актилізе) Фібринолізин (плазмін)

Кислота ацетилсаліци­лова

Дипіридамол (курантил, персантин, тромбоніл)

Тиклід (тиклопідин) Ібупрофен

Далтепарин (фрагмін) — антикоагулянт прямої дії, низькомо­лекулярний гепарин, виділений зі слизової оболонки тонкої киш­ки свині. Біодоступність становить до 90 %, діє протягом 2 год.

Показання до застосування: профілактика тромбоемболічних ускладнень при тривалому проведенні гемодіалізу чи гемофільтрації у хворих з гострою та хронічною нирковою недостатністю, гострий тромбоз глибоких вен, тромбоемболія легеневої артерії тощо.

Побічні ефекти: тромбоцитопенія, кровотечі, алергійні реак­ції, рідко — алопеція (облисіння), некроз шкіри.

Феніндіон (фенілів) — антикоагулянт непрямої дії, антагоніст ві­таміну К; порушує біосинтез факторів згортання крові в печінці. Дія препарату розвивається повільно, початок дії спостерігається через 8-10 год, максимум дії — через 24-30 год, тривалість — до 48 год.

Показання до застосування: для профілактики розвитку та лі­кування хворих з тромбозом, емболією, тромбофлебітом, інсуль­том, інфарктом міокарда, серцевою недостатністю.

Побічні ефекти: кровотечі, нудота, блювання, шкірний висип, гепатит, забарвлення шкіри на долонях у помаранчевий колір, сечі — у рожевий.

Стрептоліаза (стрептокіназа, кабікіназа, авелізин) — фібринолітичний препарат, фермент, що отримують із культури гемолі­тичного стрептокока. Стимулює утворення натурального фібринолізину. Як і препарат фібринолізин, він має властивість розсмоктувати свіжий тромб.

Показання до застосування: проведення термінової терапії у хворих з тромбозом вен та артерій, ранньою стадією інфаркту міо­карда, тромбоемболією легеневої артерії.

Побічні ефекти: алергійні реакції, підвищення температури тіла тощо.

Кислота ацетилсаліцилова — ненаркотичний анальгетик, що має властивість гальмувати початкову фазу тромбоутворення (син­тез тромбоксану А2). Ця дія проявляється лише в разі вживання препарату у невисоких дозах (0,08-0,3 г) протягом тривалого часу.

Показання до застосування: для профілактики тромбоутво­рення у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, тромбо­зом судин сітківки, порушенням мозкового кровообігу.

<< | >>
Источник: Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник. 2013

Еще по теме Засоби, що впливають на згортання крові:

 1. Переливання крові
 2. ЗВ'ЯЗОК ГРУПИ КРОВІ ЛЮДИНИ З ОСОБЛИВОСТЯМИ її РАЦІОНУ
 3. Противірусні засоби для лікування та профілактики ГРВЗ
 4. Методи і засоби захисту від іонізуючих випромінювань
 5. Кров, її компоненти та препарати
 6. Метаболізм радіонуклідів
 7. Лікування ангін
 8. Тести та задачі для самоконтролю
 9. Діагностика гострої променевої хвороби
 10. Патологія кровотворної системи
 11. Анатомо-функціональні особливості серцево-судинної системи
 12. Регуляція дихання
 13. КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ДО ТЕМИ 4
 14. Принципи лікування ГРВЗ