Засоби, що посилюють виведення сечової кислоти і конкрементів

У цю групу входять лікарські засоби, що призначають хворим з порушеннями пуринового обміну.

Подагра — це загальне захворювання організму, зумовлене по­рушенням пуринового обміну і відкладанням сечокам’яних сполук, що призводить до розвитку деструктивних склеротичних змін різних органів, найчастіше суглобів.

В основі розвитку хво­роби лежить порушення метаболізму сечової кислоти та її солей. Сечова кислота є продуктом пуринового метаболізму, утворюєть­ся в усіх тканинах організму у вигляді кислих солей (переважно у вигляді мононатрієвого урату). У дій формі сечова кислота виді­ляється із сечею. Вживання жирів і продуктів, багатих на пурин, а також м’язова діяльність сприяють підвищенню вмісту сечової кислоти, яка відкладається в тканинах.

Подагра — це самостійне первинне захворювання, яке розви­вається при поєднанні спадкового, аліментарного, вікового та ін­ших чинників.

Лікування подагри включає:

— підвищення виведення з організму сечокислих сполук;

— пригнічення утворення сечової кислоти;

— обмежене надходження продуктів з надмірним вмістом пуринів (яловичина, печінка, мозок, нирки, язик, свинина; овочі, що містять пурини, — шпинат, цвітна капуста, помідори, щавель, гриби; чай, кава, шоколадні вироби; жири).

Урикозурична терапія хворих на подагру включає застосуван­ня препаратів, що підвищують виведення сечової кислоти та кон­крементів.

Алопуринол — це препарат, що знижує утворення уратів у си­роватці крові та запобігає їх відкладанню в тканинах і нирках. Призначають для лікування і профілактики захворювань, що су­проводжуються гіперурикемією: при подагрі (первинній і вторин­ній), сечокам’яній хворобі (з утворенням уратів), первинній і вто­ринній гіперурикемії, що виникає при гемобластозах (гострому лейкозі, хронічному мієлолейкозі), у разі проведення цитостатичної і променевої терапії пухлин. Препарат вживають всередину. Дози встановлюють залежно від вмісту сечової кислоти в крові. Лікування тривале. Препарат добре переноситься, але в деяких пацієнтів можливі диспепсичні явища, шкірний висип, підви­щення температури тіла.

Етамід — гальмує реабсорбцію сечової кислоти в канальцях нефрону і сприяє її виділенню із сечею і зниженню концентрації в крові. Призначають при хронічній подагрі та станах, що супровод­жуються накопиченням в організмі сечової кислоти (поліартрит, сечокам’яна хвороба з утворенням уратів). При гострих нападах по­дагри препарат неефективний.

Побічні ефекти: диспепсичні і дизуричні явища. При лікуван­ні препаратом необхідно слідкувати за функцією нирок.

Уродан — це комбінований препарат, що містить солі піперази­ну і літію, які утворюють із сечовою кислотою легкорозчинні солі і сприяють виділенню їх з організму. Призначають пацієнтам з подагрою, сечокам’яною хворобою, хронічним поліартритом.

Екстракт марени красильної містить похідні антрацену. Пре­парат виявляє спазмолітичну і сечогінну дію. Сприяє розм’як­шенню сечових каменів, що містять фосфати кальцію і магнію. Призначають пацієнтам із сечокам’яною хворобою для зменшен­ня спазмів і полегшення відходження конкрементів. Препарат забарвлює сечу в червонуватий колір; при різкому забарвленні сечі у буро-червоний колір препарат слід відмінити.

Цистенал — комплексний препарат, що містить настойку з ко­реня марени. Виявляє сечогінну, спазмолітичну, протизапальну і дезінфікуючу дію. Настойка з кореня марени сприяє розпаду се­чових конкрементів, що містять фосфат і оксалат кальцію. При­значають пацієнтам із сечокам’яною хворобою, що супроводжу­ється застійними процесами в сечових шляхах.

Побічні ефекти: печія, диспепсичні явища.

Оліметин — комплексний препарат, що містить ефірні олії. Ви­являє сечогінну, спазмолітичну, жовчогінну і протизапальну дії. Сприяє відходженню дрібних конкрементів. Призначають пацієн­там із сечо- і жовчнокам’яною хворобою.

Побічні ефекти: нудота, блювання, подразнення нирок.

Засоби, що підвищують виведення сечової кислоти і конкрементів

Назва

препарату

Форма випуску. Спосіб застосування Умови

зберігання

Алопуринол

(Allopurino-

Іит)

Таблетки по 0,1 г Усередину по 0,1-0,2 г 2-4 рази на день після їди Список Б

У захищеному від світла місці

Етамід

(Aethamidum)

Таблетки по 0,35 г Всередину по 0,7 г 4 рази на день після їди Список Б

У захищеному від світла місці

Уродан (Urodanum) Гранульований порошок по 100 г Всередину по 1 чайній лож­ці порошку в 1/2 склянки води 3-4 рази на день У сухому місці
Екстракт

марени

красильної

сухий

(Extractum

Rubiae Tincto-

rum siccum)

Таблетки по 0,25 г Всередину по 2-3 таблет­ки 3 рази на день після ЇДИ У закритій тарі в сухому прохолодному місці
Назва

препарату

Форма випуску. Спосіб застосування Умови

зберігання

Цистенал

(Cystenalum)

Рідина у флаконах по 100 мл Всередину по 3-4 крап­лі на грудочці цукру за 0,5 год до їди; при нирко­вій коліці — по 20 кра­пель на прийом При кімнатній температурі
Оліметин

(Olimethinum)

Капсули, що містять по 0,5 г препарату Всередину по 2 капсули 3-5 разів на день до їди; у разі виникнення печії —після іди У сухому прохолодному, захищеному від світла місці

<< | >>
Источник: Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник. 2013

Еще по теме Засоби, що посилюють виведення сечової кислоти і конкрементів:

  1. Шляхи та способи виведення радіонуклідів з організму тварин
  2. КИСЛОТА УКСУСНАЯ (ЭТАНОВАЯ КИСЛОТА, МЕТАНКАРБОНОВАЯ КИСЛОТА)
  3. Противірусні засоби для лікування та профілактики ГРВЗ
  4. Методи і засоби захисту від іонізуючих випромінювань
  5. КИСЛОТА АСКОРБИНОВАЯ (y-ЛАКТОН 2,3-ДЕГИДРОГУЛОНОВОЙ КИСЛОТЫ, ВИТАМИН С)
  6. Салициловая кислота и ее производные (ацетилсалициловая кислота и другие)
  7. КИСЛОТА БЕНЗОЙНАЯ (КИСЛОТА БЕНЗОЛКАРБОНОВАЯ)
  8. Кислоты и основания
  9. Ацетилсалициловая кислота
  10. КРИСТАЛЛУРИЯ МОЧЕВОЙ КИСЛОТЫ