Препарати гормонів гіпофіза та гіпоталамічні гормони, що гальмують ріст

Препарати гормонів аденогіпофіза (передньої частки) та їх синтетичні аналоги

Препарати гормонів нейрогіпофіза (задньої частки)

Гіпоталамічні гормони, що гальмують ріст

Гіпофіз складається з 3 часток — аденогіпофіза (передньої част­ки), середньої частки та нейрогіпофіза (задньої частки).

Препарати гормонів аденогіпофіза (передньої частки) та їх синтетичні аналоги

Кортикотропін регулює функцію кіркової речовини наднирко­вих залоз, виявляє протиалергійну і протизапальну дію. Призна­чають для лікування пацієнтів з алергічними і запальними захво­рюваннями, ревматизмом, поліартритом, а також застосовують з метою запобігання розвитку синдрому відміни під час лікування кортикостероїдами.

Тиротропін регулює функцію щитоподібної залози, признача­ють хворим з гіпофункцією щитоподібної залози та з діагностич­ною метою — при гострому її запаленні.

Соматотропін (соматропін, хуматроп, генотропін, сайзен) — біосинтетичний гормон росту людини, стимулює лінійне збіль­шення кісток. Застосовують для лікування дітей з порушенням росту, синдрому Тернера, гіпофізарного нанізму (карликовос­ті). Його не можна призначати хворим, коли ріст кісток уже за­вершився.

Лактин регулює виділення молока в післяпологовий період. Застосовують при гіпо- чи агалактії (недостатності виділення або відсутності молока).

Гонадотропні гормони регулюють функцію статевих залоз.

Застосовують при порушенні функції статевих залоз, безплідності.

Препарати гормонів нейрогіпофіза (задньої частки)

Окситоцин — синтетичний гормон нейрогіпофіза. Основне за­стосування препарату — стимуляція пологової діяльності, зупин­ка гіпотонічної маткової кровотечі (див.

главу 10).

Пітуїтрин — препарат, що містить 2 гормони: окситоцин та ва­зопресин. Вміст окситоцину дає можливість застосування його в акушерсько-гінекологічній практиці (див. главу 10). Вміст вазо­пресину забезпечує підвищення реабсорбції води в нирках, за­тримку рідини та йонів в організмі, підвищення AT. Застосовують пітуїтрин також для лікування хворих на нецукровий діабет, па­цієнтів з нічним нетриманням сечі (енурезом).

Адіурекрин — сухий пітуїтрин. Застосовують інтраназально (вдихання через ніс) для лікування нецукрового діабету, енурезу. Тривалість дії — 6-8 год.

Побічні ефекти: хронічний алергійний риніт.

Адіуретин — рідина, що містить вазопресин. Призначають всере­дину в краплях пацієнтам з нецукровим діабетом та при енурезі.

Гіпоталамічні гормони, що гальмують ріст

До них належать препарати соматостатин (модустатин) та октреотид (сандостатин).

Октреотид (сандостатин) — синтетичне похідне природного гормону соматостатину, але має більш тривалу дію. Він пригнічує підвищену секрецію гормону росту, а також пептидів і серотоніну, через що змінює клінічні прояви деяких пухлинних та інших хво­роб травного каналу і підшлункової залози.

Показання до застосування: акромегалія, ендокринні пухли­ни травного каналу та підшлункової залози, зупинка кровотеч із варикозно розширених вен стравоходу, діарея у хворих на СНІД та ін.

Побічні ефекти: біль і запалення у місці ін’єкції, анорексія, ну­дота, блювання, метеоризм, діарея, явища кишкової непрохіднос­ті, утворення каменів у жовчному міхурі (у 10-20 % хворих), ви­падання волосся, гострий панкреатит та гепатит тощо.

<< | >>
Источник: Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник. 2013

Еще по теме Препарати гормонів гіпофіза та гіпоталамічні гормони, що гальмують ріст:

 1. Для аденом гипофиза характерна повышенная выработка гормонов. Какие это гормоны (кроме пролактина)?
 2. ПЕПТИДНЫЕ ГОРМОНЫ
 3. ТИРЕОТРОПНЫЙ ГОРМОН
 4. Женские половые гормоны
 5. Гормоны щитовидной железы
 6. ГОРМОН РОСТА
 7. Реферат. Женские половые гормоны., 2010
 8. Содержание гормонов в крови женщин в зависимости от возраста
 9. ГОРМОНЫ РАСТЕНИЙ
 10. Определение гормонов в биологических жидкостях
 11. Влиет Э.Л.. Гормоны регулируют вес, 2006
 12. Периферические (внежелезистые) механизмы нарушения активности гормонов