Ноотропні засоби

Ноотропні засоби — психотропні препарати, які покращують інтелектуальну діяльність, мислення, пам’ять, здатність до на­вчання, активують вищу інтегративну діяльність мозку.

До ноотропних препаратів належать пірацетам (ноотропіл), етирацетам, анірацетам, аміналон (гамалон), натрію оксибутират, піридитол (енцефабол), пантогам, серміон, вінпоцетин (ка­вінтон) тощо.

Механізм дії ноотропних засобів пов’язаний з покращанням обмінних процесів та кровообігу в головному мозку, кращим за­своєнням глюкози нервовими клітинами та підвищеною стійкістю до гіпоксії.

За структурою та характером дії більшість ноотропних препа­ратів схожі з гамма-аміномасляною кислотою (ГАМК), яка є ендо­генним гальмівним медіатором ЦНС і бере участь в обмінних про­цесах головного мозку.

Призначають ноотропні засоби при розумовій недостатності на фоні порушень мозкового кровообігу (після черепно-мозкової травми, крововиливу в мозок, інсульту на тлі атеросклерозу, для лікування дітей з розумовою відсталістю, у геріатричній практи­ці (при старечому недоумстві).

Пірацетам (ноотропіл) — ноотропний препарат, який стиму­лює пізнавальні процеси, здатність до навчання, пам’ять, увагу, розумову працездатність.

Він швидко і повністю всмоктується з травного каналу в кров, виділяється в незміненому вигляді нирками.

Показання до застосування: гострі та хронічні розлади мозко­вого кровообігу, постінсультні розумові та фізіологічні порушен­ня, затримка розумового розвитку в дітей, зниження пам’яті та старече недоумство.

Побічні ефекти: підвищена збудливість, роздратованість чи навпаки — сонливість, загальна слабкість.

Протипоказання: геморагічний інсульт, виражені порушення функції нирок.

Серміон (ніцерголін) — ноотропний засіб з переважним впли­вом на судини мозку. Він знижує тонус мозкових та периферич­них судин, збільшуючи мозковий кровоток; активує обмінні про­цеси в тканинах мозку.

Показання до застосування: інсульт, атеросклероз судин моз­ку, мігрень, головний біль судинного походження та інші хворо­би, зумовлені розладами мозкового кровообігу.

Побічні ефекти: запаморочення, розлади сну, припливи до об­личчя.

<< | >>
Источник: Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник. 2013

Еще по теме Ноотропні засоби:

 1. Противірусні засоби для лікування та профілактики ГРВЗ
 2. Методи і засоби захисту від іонізуючих випромінювань
 3. Принципи лікування ГРВЗ
 4. Запобігання надходженню та нагромадженню радіонуклідів у продукції сільського господарства
 5. Препарати, що застосовуються для пригнічення імунної відповіді
 6. Морально-психологічне забезпечення оборони
 7. Методичні рекомендації

  . Принципи діагностики та лікування хворих На гострі респіраторні вірусні захворювання, 2009
 8. КВАЛІФІКОВАНА ПРОПАГАНДА ПСИХОЛОГІЇ
 9. Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник, 2013
 10. Лікування ангін
 11. Визначення, зміст та основні напрямки морально-психологічного забезпечення бойового чергування