Антисептичні та дезінфекційні засоби органічної природи

До цієї групи входять феноли, барвники, нітрофурани, альдегі­ди та спирти, дьогті та смоли, а також детергенти.

Феноли

До них належать фенол чистий (кислота карболова), березовий дьоготь, мазь Вишневського, мазь Вількінсона, трикрезол, резор­цин.

Вони виявляють дезінфекційну та антисептичну дію.

Фенол (кислота карболова) — безбарвна рідина, яка має своєрід­ний запах. Виявляє бактерицидну і місцеву подразливу дію. Роз­чини фенолу використовують для дезінфекції інструментів, пред­метів догляду за хворими, меблів, екскрементів, мокротиння.

Резорцин — менш токсичний, ніж фенол. Виявляє протимік­робну і протимікозну дію, менше подразнює тканини. У низьких (2 %) концентраціях діє кератопластично, а у високих (20 %) — ке­ратолітично. Застосовують у дерматології для лікування екземи, себореї, дерматомікозів.

Трикрезол — менш токсичний і виявляє більшу протимікроб­ну активність, ніж фенол, менше подразнює тканини. Застосову­ють у водних розчинах як дезінфекційний засіб замість фенолу.

Березовий дьоготь — рідина чорного кольору, що має своєрід­ний запах. Одержують методом сухої перегонки берези. Чинить антисептичну (оскільки містить фенол) та місцеву подразливу і кератолітичну, а також інсектицидну дію (на членистоногих). Призначають при паразитарних захворюваннях шкіри (короста, лишай) та для лікування інфікованих ран.

Лінімент бальзамічний за Вишневським (мазь Вишневського) є комбінованим препаратом. До його складу входять дьоготь і ксе­роформ по 3 г та олія рицинова (до 100 мл). Застосовують для ліку­вання ран.

Мазь Вількінсона — це комбінований препарат, що містить дьоготь, кальцію карбонат, сірку очищену, мазь нафталану, зеле­не мило. Застосовують як антисептичний, протигрибковий та протипаразитарний засіб.

Дьогті і смоли

Дьогті і смоли виявляють бактеріостатичну та бактерицидну дію завдяки впливу комплексу біологічно активних речовин на мікробну клітину.

Іхтіол — продукт перегонки сланців (останків стародавніх риб). Це сироподібна речовина чорного кольору, розчинна у воді та гліцерині, має своєрідний запах. Виявляє антисептичну (містить 15 % сірки, яка діє бактерицидно) та протизапальну дію. Використосовують для зовнішнього застосування у формі мазі — для лікування опіків, екземи, лишаїв, бешихи, фурункульозу та у формі супозиторіїв — для лікування запальних процесів органів малого таза.

Вінізоль — це комбінований препарат, що містить вінілін. Сприяє очищенню рани від гною, стимулює регенерацію тканин

та їхню епітелізацію; виявляє протизапальну та протимікробну дію. Застосовують при опіках, трофічних виразках і ранах, що по­гано загоюються.

Барвники

До групи барвників належать брильянтовий зелений, метиле­новий синій та етакридину лактат. До антисептиків цієї групи особливо чутливі грампозитивні мікроорганізми і коки.

Брильянтовий зелений — це порошок золотисто-зеленого ко­льору, що погано розчиняється у воді і спирті. Виявляє високу протимікробну активність. Водні та спиртові розчини брильянто­вого зеленого використовують при піодермії, блефариті, невели­ких ушкодженнях шкіри, а також для оброблення операційного поля.

Метиленовий синій — порошок темно-зеленого кольору. Засто­совують спиртові розчини як антисептичний засіб при опіках, піо­дермії; при циститі та уретриті промивають порожнини водним розчином. Розчини метиленового синього вводять у вену як анти­дот при отруєннях ціанідами, чадним газом та сірководнем.

Етакридину лактат — порошок жовтого кольору, гіркий на смак. Виявляє бактеріостатичну дію в низьких концентраціях, а у високих — бактерицидну. Активність висока, але діє повільно. Застосовують для промивання інфікованих порожнин, обробки і лікування ран, виразок, абсцесів, фурункулів, а також в офталь­мології, стоматології, оториноларингології.

Похідні нітрофурану

Похідні нітрофурану виявляють виражену протимікробну дію і є відносно малотоксичними для людини. Використовують як хі­міотерапевтичні засоби (див. розділ «Синтетичні хіміотерапев­тичні засоби») й антисептики.

Фурацилін (нітрофурал) — порошок жовтого кольору, гіркий на смак. Малорозчинний у воді та спирту. До нього чутливі грам­позитивні та грамнегативні бактерії.

Не справляє місцевої подраз­ливої дії і сприяє процесу загоєння ран. Застосовують у формі роз­чинів при пролежнях і виразках, опіках, для полоскання ротової порожнини і горла при стоматиті та ангіні, для лікування кон’юнктивіту. Препарат іноді призначають всередину для ліку­вання гострого бактеріального шигельозу (необхідно вживати піс­ля їди і запивати великою кількістю рідини).

Фурапласт — це комбінований препарат, що містить фурацилін. Пригнічує ріст і розмноження грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів. При нанесенні на рану утворює тонку плівку, яка зберігається 1-3 доби і сприяє загоєнню рани. Вико­ристовують для зовнішнього застосування при лікуванні саден, подряпин, тріщин, порізів та інших мікротравм.

Фурагін (фуразидин) — більш активний і менш токсичний, ніж фурацилін. Призначають всередину для лікування пієлонефриту, циститу, уретриту, після операцій в урологи, акушерстві і гінеко­логії. Використовують для зовнішнього застосування (1:13 000) на ізотонічному розчині натрію хлориду для лікування гнійних ран, виразок, опіків, для спринцювань; в офтальмології — для ліку­вання кон’юнктивіту, кератиту.

Альдегіди і спирти

До них належать розчин формальдегіду (формалін), лізоформ, спирт етиловий. Препарати цієї групи мають антисептичні та дезін­фекційні властивості. Механізм дії: зумовлюють дегідратацію (зне­воднення) білків клітинної мембрани і загибель мікроорганізмів.

Розчин формальдегіду (формалін) — це рідина, що містить 36,5-37,5 % формальдегіду, має різкий своєрідний запах, добре розчиняється у воді та спирту. Справляє протимікробну дію на ве­гетативні форми бактерій та їхні спори. Розчини формальдегіду застосовують для дезінфекції білизни, посуду, предметів догляду за хворими, металевого та неметалевого інструментарію, для кон­сервації анатомічних препаратів, вакцин і сироваток. Використо­вують як дезінфекційний та дезодораційний засіб при надмірній пітливості шкіри.

Лізоформ — комбінований препарат, що містить формалін. Ви­являє протимікробну і дезодоруючу дію. Використовують для зов­нішнього застосування для спринцювань при вагініті, а також для дезінфекції рук і приміщень.

Побічні ефекти: подразнення шкіри і слизових оболонок.

Спирт етиловий — рідина, що має своєрідний запах та смак. Бактерицидна дія проявляється при 20 % концентрації. Крім про­тимікробної спирт етиловий виявляє також подразливу (у низьких концентраціях) та в’яжучу (у високих концентраціях) дію.

Місцево етиловий спирт застосовують у таких концентраціях:

• 40 % — для компресів;

• 70 % — для оброблення шкіри пацієнта, рук хірурга, операційно­го поля та дезінфекції інструментів перед маніпуляціями;

• 95-96 % — для лікування опіків та дезінфекції медичних ін­струментів.

Детергенти

Детергенти — це речовини, що здатні знижувати поверхневу активність, виявляють очисну і протимікробну дію. Протимі­кробна дія полягає в тому, що детергенти змінюють проникність цитолеми мікробних клітин і спричинюють розпад бактеріаль­них клітин. До них належать зелене мило, церигель, етоній, декаметоксин (септефрил), мірамістин.

Зелене мило — зеленкувата маса зі слабким запахом. Легко розчиняється у воді та спирту. Це аніонний детергент. Застосову­ють для очищення шкіри.

Церигель — катіонний детергент. Густа рідина із запахом спир­ту. Добре розчинна у спирту та ефірі. Виявляє дезінфекційну дію. Застосовують для оброблення рук медичного персоналу під час підготовки до хірургічних втручань.

Етоній виявляє бактеріостатичну і бактерицидну дію щодо стрептокока, стафілокока та інших мікроорганізмів. Признача­ють при трофічних гнійних виразках прямої кишки та при інших захворюваннях.

Декаметоксин (септефрил) виявляє протимікробну, протимікозну дію, стимулює загоєння ран. Застосовують для лікування гнійних і мікозних захворювань шкіри, при ураженні слизової оболонки ротової порожнини (стоматит, гінгівіт, пародонтоз), кон’юнктивіті, отиті, а також призначають хворим на виразковий коліт, простатит.

Протипоказання: вірусні захворювання шкіри і слизових обо­лонок, а також індивідуальна непереносимість.

<< | >>
Источник: Нековаль I.B.. Фармакологія: підручник. 2013

Еще по теме Антисептичні та дезінфекційні засоби органічної природи:

 1. Противірусні засоби для лікування та профілактики ГРВЗ
 2. Методи і засоби захисту від іонізуючих випромінювань
 3. Исследование субъективного отношения к природе
 4. Природа психики
 5. По законам природы
 6. Вопреки предписаниям природы
 7. Природа суїцидальної поведінки та її детермінанти
 8. ПИЩЕВЫЕ ОТРАВЛЕНИЯ НЕМИКРОБНОЙ ПРИРОДЫ
 9. Распространение микроорганизмов в природе.
 10. ПРО ПРИРОДУ І ПОХОДЖЕННЯ ВІРУСІВ
 11. Пищевые отравления немикробной природы
 12. Агресивність та її природа
 13. Природа психологии
 14. В разладе с природой
 15. Природа сюжетно-рольової гри дошкільника